Premiera

StartPremiera

Podczas 23 międzynarodowej konferencji naukowej “International Student Scientific Conference”, która odbyła się 24 kwietnia br. w Centrum Medycyny Inwazyjnej oficjalnie zaprezentowano podręcznik “Pomysł – badanie – publikacja”. Pozycja ta stanowi istotną nowość wydawniczą, uzupełniającą doskwierającą młodym naukowcom lukę w pozycjach wspierających początki kariery naukowej. Pomysłodawcami wydania jest redakcja “RemediuM” – pisma studentów naszej Uczelni oraz Studenckie Towarzystwo Naukowe GUMed. Na ponad 400 stronach zebrano niezbędny dla młodego badacza warsztat, wprowadzający go nie tylko w naukowe „rzemiosło”, ale również dający cenną inspirację opis przygód z nauką wybitnych ekspertów ze świata medycyny. Wszystko zostało opowiedziane w sposób prosty, przystępny i zrozumiały dla najważniejszego adresata publikacji – młodego, zagubionego w świecie nauki studenta.

Potrzeba powstania takiej książki zrodziła się u organizatorów pod wpływem własnego zmagania się z nauką. Udało się stworzyć coś, co jest pomocne i adresowane w szczególności do osób rozpoczynających swoją przygodę z nauką na studiach. Choć również i bardziej zaprawieni w nauce młodzi badacze odnajdą tutaj inspirację czy porady.

Promocję książki poprzedził wykład prof. Jacka Jassema, kierownika Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed. który zachęcał do daleko posuniętej ostrożności i krytycyzmu podczas korzystania z publikacji naukowych. Publikacje, szczególnie te umieszczone w międzynarodowych periodykach naukowych, są niezbędne i pomocne dla każdego uczonego – podchodzić do nich należy z własnym rozumem, poddawać autorskiej analizie.

Po wykładzie Przemysław Waszak, koordynator Projektu i redaktor książki, student VI roku kierunku lekarskiego zaprezentował “Poradnik”.

Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. prof. Jacek Jassem, prof. Bolesław Rutkowski, prof. Krzysztof Narkiewicz, prof. Wiesław Makarewicz, prof. Jacek Witkowski, dr hab. Michał Żmijewski oraz lek. Janusz Springer. Nie zawiodły władze Uczelni reprezentowane przez prof. Marcina Gruchałę, prorektora ds. studenckich. Specjalnym gościem debaty była prof. Anetta Undas z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich omawianych kwestii i wątków. Zaproszeni uczeni wspominali swoje początki nauki, zachęcali do aktywnego udziału w pracach studenckich kół naukowych.

Damian Świeczkowski

_DSC6026.JPG
S7302455.JPG
S7302442.JPG
S7302443.JPG
S7302445.JPG
S7302448.JPG
S7302446.JPG
S7302444.JPG
S7302457.JPG
IMG_20150423_160021.jpg